نکات راه اندازی رستوران

نکات راه اندازی یک رستوران و  یا فست فود

این مقاله یک راهنمای خوب و جامع در زمینه راه اندازی رستوران و فست فود است که به شما کمک می کند در برنامه ریزی، استارت رستوران و رشد آن به طور موفق عمل کنید. راه اندازی یک رستوران بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد اما باید بدانید که این کار نیاز به صرف وقت بسیار زیادی دارد و جزو کسب و کارهای دشوار برای موفقیت محسوب می گردد. آمار و ارقام نشان می دهد که حدود ۶۰% از رستوران ها در سال اول با شکست مواجه می گردند. هدف ما از عنوان این موضوع این نیست که اشتیاق شما را نسبت به راه اندازی کسب و کار رستوران کاهش دهیم، بلکه در نظر داریم این نکته مهم را یادآور شویم که راه اندازی یک رستوران موفق مستلزم صرف مقدار زیادی زمان، انرژی و پول می باشد .

چرا بسیاری از رستوران ها با شکست مواجه می گردند ؟

بزرگترین علت مواجه شدن با شکست در این زمینه ، عدم برنامه ریزی صحیح می باشد. شما باید قبل از اقدام به راه اندازی رستوران و فست فود زمان زیادی را بر روی تمامی جزئیات ، کسب اطلاعات کافی و برنامه ریزی صحیح صرف نمایید .مرحله برنامه ریزی بسیار مهم است و عامل بزرگی است که می تواند بر موفقیت و یا عدم موفقیت شما در راه اندازی رستوران و فست فود تأثیر بگذارد . در ادامه تمامی عوامل مهم و ضروری برای راه اندازی رستوران و فست فود موفق را با شما در میان می گذاریم و به بررسی هر یک از این عوامل می پردازیم :

 • داشتن یک طرح کسب و کار (Business plan) صحیح :

شما باید یک طرح کسب و کار شفاف و صحیح داشته باشید که تمامی مراحل کار و جزئیات را به طور دقیق در بر می گیرد. طراحی یک Business plan مناسب نیاز به صرف زمان بسیار زیادی دارد . تمامی عوامل باید به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد تا یک طرح کسب و کار شفاف و کارآمد را حاصل شود .شما باید یک چشم انداز دقیق از تمامی مراحل ، هزینه ها، و روند پیش رو را در طرح کسب و کار خود داشته باشید .از جمله این عوامل می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • تعیین یک concept  کلی برای فضای رستوران
 • شناسایی و مشخص کردن مشتریان هدف
 • روند واضح و واقع گرایانه از شرایط مالی، هزینه ها و سرمایه در دسترس
 • سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی و بودجه لازم برای تأمین نیازهای پیش رو
 • برنامه های تبلیغات و بازاریابی
 • برنامه ریزی صحیح برای استخدام نیروی انسانی
 • برنامه ریزی دقیق برای تأمین مواد اولیه
 • مسائل مربوط به جواز کسب و پروانه های بهداشت

هر کدام از از این موارد نیازمند صرف زمان کافی ، مطالعه و برنامه ریزی دقیق می باشند.

 • انتخاب مکان مناسب جهت راه اندازی رستوران و یا فست فود
 • برآورد صحیحی از هزینه ها و سرمایه مورد نیاز
 • نقش مهم تبلیغات
 • هرگز ارزان نباشید
 • انتخاب یک سرآشپز با تجربه و حرفه ای

 

نکات مهم پیش از راه اندازی رستوران و فست فود

پیش‌بینی کردن

داشتن حس پیش‌بینی و مشارکت اجتماعی دو فاکتور مهم و حیاتی برای موفقیت در راه‌اندازی رستوران و فست فود از ابتدا می‌باشد.

بنابراین همواره باید سعی در پیش‌بینی رویدادهایی داشته باشید که می‌توان بر اساس آنها منو غذایی رستوران را دچار تغییر کرد یا چیزی جزئی از آن کم کرد یا چیزی به آن اضافه کرد. همچنین می‌توان با کسب‌وکارهای مختلف محلی ارتباط برقرار کرد و سرویس‌های پذیرائی آنها در طی رویداد و جلسات مختلف و همچنین پذیرائی بعدازاین جلسات را بر عهده گرفت. اگر تازه در ابتدای کار هستید و می‌خواهید رستوران را افتتاح کنید، می‌توانید از کسب‌وکارهای محلی درخواست کنید نماینده‌ای را در جلسه‌ای غیررسمی پیش از افتتاحیه رستوران شما هم داشته باشند که پس از این جلسه می‌توانید بر اساس بازخوردی که از آنها دریافت می‌کنید، جلسه افتتاحیه رسمی خود را بهتر برگزار کنید.

با کسب‌وکارهای دیگر صحبت کنید

می‌توانید با صاحبان کسب‌وکارهای دیگر در همسایگی خود صحبت کنید و اطلاعات بسیار جالبی از آنها در رابطه با موقعیت محلی به دست بیاورید.

نکته جالب‌تر اینکه اغلب صاحبان کسب‌وکار این نکته را بدون ارزش تلقی کرده و بطور کلی از آن چشم‌پوشی می‌کنند. همچنین توجه داشته باشید و حتما بررسی کنید که پیش از شما چه کسب‌وکاری در آن محل فعالیت داشته است. اگر این کسب‌وکار رستوران بوده حتما با وی هم‌صحبت کنید. اگر تاکنون چنین کاری نکردید، حتما این موضوع را فراموش نکنید و علت جمع شدن آنها را متوجه شوید.

تجربه کسب کنید

اگر برای اولین بار وارد این کسب‌وکار می‌شوید حتما برای مدتی در یک رستوران و فست فود تجربه کار و فعالیت داشته باشید.

این فعالیت می‌تواند شامل هر بخشی از آن شود، خواه شستشوی ظروف باشد، یا فعالیت در آشپزخانه یا حتی پاسخگویی به اعتراضات و شکایات مشتریان.

مذاکره برای قیمت‌ها

یکی از مهم‌ترین موارد مذاکره کردن در رابطه باقیمت‌های تهیه مواد غذایی و عرضه غذای آماده به مشتری و البته مکتوب کردن آنها می‌باشد.

توجه داشته باشید که هر قدر باقدرت بیشتری در این مذاکرات وارد شوید و با قیمت بهتری این مواد را تهیه کنید، بدون توجه به قیمت رقبا قادر به ارائه قیمت‌های بهتری به مشتریان خود و بالطبع بالا بردن میزان سود خودخواهید بود.

از مخاطبین درخواست بازخورد داشته باشید

یکی از روش‌های مناسب برای گرفتن بازخورد چه قبل از افتتاح و چه پس از آن و در زمان ارائه خدمات تهیه یک بسته کوچک حاوی منو، قیمت‌ها، آدرس و مکان، تصاویری از محیط داخلی، متنی توصیفی از خدمات و محیط و همچنین در صورت امکان نمونه‌ای از هر خوراک می‌باشد که باید بین افراد مختلف در حدود ۱۰۰ نفر توزیع شود که بهتر است از این تعداد حداقل ۱۵ نفر جزء بازار هدف شما قرار نداشته باشند. از این طریق به بهترین روش می‌توانید بازخوردی در مورد فعالیت‌های خود کسب کنید، یکی از بهترین مزیت‌های این کار عدم درخواست از دوستان و اعضای خانواده برای دادن بازخورد به شماست که عمدتاً جوابی در تائید فعالیت‌های شما می‌دهند.

یک وبسایت مناسب برای رستوران و فست فود خود داشته باشید

وبسایتی باید تهیه کنید که مردم را وادار به رزرو کردن میز نماید – نه اینکه تنها یک بروشور آنلاین ارائه دهید که مردم وارد آن شده و منو شما را مطالعه کنند.

محتوایی باید برای این وبسایت رد نظر بگیرید که مردم را جذب خودکرده و وادار به رزرو میز برای خودشان بکند. توجه داشته باشید که این وبسایت کاملاً کاربرپسند باشد و بر اساس تصاویر فلش تهیه نشده باشد، چرا که وبسایت فلش در عین اینکه جذابیت زیادی دارد، اما توسط موتورهای جستجو خوانده نشده و در نتایج به مخاطبین شما معرفی نمی‌شوند. همچنین از وجود داشتن و در دسترس بودن آدرس تلفن و نقشه قرارگیری محل رستوران خود بر روی سایت حتما مطمئن شوید.

صدای برند خود را به گوش همه برسانید

در مطالب مختلف و منابع متنوع نکات آموزشی بسیار زیادی در رابطه با برند و برندینگ آموخته‌اید. اینجا همان جایی است که باید این ها را در عمل به‌کاربرده و ثابت کنید.

اینجا نقطه فروش شماست و این نکات است که موجب متمایز شدن شما با دیگر رقبا می‌شود. در جای‌جای ارائه خدمات خودتان باید مواردی که در تبلیغات و معرفی خود ارائه داده‌اید را رعایت کنید، حتی در بشقاب غذایی که جلوی مشتری می‌گذارید، در منویی که به دست مشتری می‌دهید، در فرایند بازاریابی و همچنین رفتار کارکنان با کارکنان.

غذایی مناسب در اختیار مشتری بگذارید

سعی کنید غذایی منحصربه‌فرد و متمایز از رقبا عرضه کنید.

همین که غذایی بومی منطقه خود را عرضه کنید کافی است و نیازی به ارائه منو ژاپنی و هندی و … برای متمایز شدن ندارید. سعی کنید همان غذای محلی را با بالاترین کیفیت در اختیار مشتری خود قرار دهید و تجربه‌ای متمایز از خودتان در ذهن مشتری ایجاد کنید.

 

ضمناً شما عزیزان در صورت علاقه مندی میتوانید از طریق همین سایت پروژه های انجام شده متعدد در زمینه های مختلف از جمله راه اندازی رستوران ، فست فود ، کافی شاپ و فودکورت توسط تیم مجرب و حرفه ای شرکت ری تحت نظارت استاد بین المللی آشپزی و هتلداری جناب آقای دکتر مرتضی عارف حکیمی را مطالعه بفرمائید.

اشتراک گذاری متن فوق در تلگرام

 

منابع : عوامل مهم و ضروری برای راه اندازی یک رستوران موفق ، نکاتی قابل‌توجه پیش از راه‌اندازی رستوران
درباره motevalli

3 دیدگاه در نکات راه اندازی یک رستوران و یا فست فود
 1. جالب بود ! با سپاس از سایت خوب تان !


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
error: اجازه کپی کردن ندارید!! متأسفم