راه اندازی رستوران ، فست فود ، کافی شاپ و فودکورت


راه اندازی وتجهیز رستوران به شکل موفق توسط شـــــرکت ری

 

امروزه راه اندازی رستوران و فست فود به سبک جدید برابر سرمایه ملک دغدغه کسانی است که قصد ورود به این نوع از کسب و کار را دارند. از موضوعات مهم برای ایشان میتوان به کیفیت تجهیزات و خدمات ارائه شده و نیز قیمت اشاره نمود. خدمات مجموعه ری شامل طراحی ، راه اندازی ، آموزش و مشاوره جهت رستورانها ، فست فود ، تجهیز و چیدمان هتل ها ، کافی شاپ ، فود کورت ، تالارهای پذیرائی و هم چنین آشپزخانه های صنعتی و غیرصنعتی به همراه طراحی منو بصورت کاملاً تضمینی و حرفه ای با سابقه ای درخشان می باشد.

خدمات راه اندازی رستوران ، فست فود ، کافی شاپ به شما سرمایه گذاران گرامی این امکان را میدهد تا با استفاده از تجارب ارزشمند کارشناسان مجرب این شرکت به سرپرستی جناب آقای دکتر مرتضی عارف حکیمی از اساتید برجسته و مدرس رشته های آشپزی و هتلداری و همچنین راه انداز رستورانهای معروف تهران ازجمله پدرسالار (فشم) کباب نو (پالادیوم) ، لمزی (ولیعصر) ، سفیر (فشم) و.... مشاور مجموعه رستورانهای زنجیره ای پدر خوب و محصولات پاکدام پارس بهره مند گردیده و با خیالی آسوده این مهم را از ما بخواهید.

 


معرفی تیم راه اندازی رستوران ، فست فود ، کافی شاپ و فودکورت

 

تیم راه اندازی رستوران ، کافی شاپ ، فست فود و فودکورت شرکت ری با تکیه بر تجربه و دانش فنی و بهره گیری از خلاقیت و توانایی موجود به عنوان مجری عملیات طراحی ، تولید ، آموزش ، ساخت و نصب تجهیزات آشپزخانه های صنعتی و نیمه صنعتی مفتخر است با تلاش ضمن توجه به نیاز مصرف کنندگان با بهره گیری از دانش روز دنیا قدم های استواری در جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات خود در این امر بردارد.

این گروه با بکارگیری مهندسین متخصص و با تجربه پس از بازدید و بررسی محل با رعایت تمام اصول در قسمت های مختلف نقشه چیدمان و جانمایی داخلی جهت مشخص شدن مکان دستگاه ها و گردش کار ، نقشه تأسیسات شامل محل قرارگرفتن و ظرفیت لوله های آب ، گاز ، فاضلاب و شبکه آبرو و نهیتاً نقشه الکتریکال با ذکر محل قرار گرفتن پریزها و توان مصرف دستگاه ها جهت بهره بری هر بیشتر از فضاها ارائه می گردد.

مدیران این مجموعه با در اختیار داشتن سرآشپزان ملل با تجربه ای چندین ساله در زمینه غذا و نوشیدنی های ایرانی ، فرنگی ، چینی ، هندی ، عربی ، لبنانی و گریل ها با بکارگیری از اصول پایه در آشپزی ، مدیریت آشپزخانه و کافه ، مهندسین منو و قیمت گذاری همراه با آنالیز غذایی و گزینش و آموزش پرسنل ، کارکنان و مدیران جهت ایجاد فضایی کاملاً استاندارد با معیارهای بین المللی و روز دنیا قدم بر می دارند.

همچنین این گروه با داشتن کادری مجرب اقدام به طراحی و تعریف پکیج های عکاسی و با پوشش نیازهایی از قبیل عکاسی غذا ، عکاسی منو ، عکاسی محوطه و .... به منظور جذب مشتری بیشتر و بعد تبلیغاتی در آن عکی مطلوب را می آفریند.


در ادامه ...

چرا بسیاری از رستوران ها با شکست مواجه می گردند ؟

انار استودیو : بزرگترین علت مواجه شدن با شکست در زمینه راه اندازی رستوران ، عدم برنامه ریزی صحیح می باشد. شما باید قبل از اقدام به راه اندازی رستوران و فست فود زمان زیادی را بر روی تمامی جزئیات ، کسب اطلاعات کافی و برنامه ریزی صحیح صرف نمایید .مرحله برنامه ریزی بسیار مهم است و عامل بزرگی است که می تواند بر موفقیت و یا عدم موفقیت شما در راه اندازی رستوران و فست فود تأثیر بگذارد . در ادامه تمامی عوامل مهم و ضروری برای راه اندازی رستوران و فست فود موفق را با شما در میان می گذاریم و به بررسی هر یک از این عوامل می پردازیم :

1. داشتن یک طرح کسب و کار (Business plan) صحیح :

شما باید یک طرح کسب و کار شفاف و صحیح در زمینه راه اندازی رستوران خود داشته باشید که تمامی مراحل کار و جزئیات را به طور دقیق در بر می گیرد. طراحی یک Business plan مناسب نیاز به صرف زمان بسیار زیادی دارد . تمامی عوامل باید به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد تا یک طرح کسب و کار شفاف و کارآمد را حاصل شود .شما باید یک چشم انداز دقیق از تمامی مراحل ، هزینه ها، و روند پیش رو را در طرح کسب و کار خود داشته باشید .از جمله این عوامل می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • تعیین یک concept  کلی برای فضای رستوران
 • شناسایی و مشخص کردن مشتریان هدف
 • روند واضح و واقع گرایانه از شرایط مالی، هزینه ها و سرمایه در دسترس
 • سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی و بودجه لازم برای تأمین نیازهای پیش رو
 • برنامه های تبلیغات و بازاریابی
 • برنامه ریزی صحیح برای استخدام نیروی انسانی
 • برنامه ریزی دقیق برای تأمین مواد اولیه
 • مسائل مربوط به جواز کسب و پروانه های بهداشت

هر کدام از از این موارد نیازمند صرف زمان کافی ، مطالعه و برنامه ریزی دقیق می باشند.

2. انتخاب مکان مناسب جهت راه اندازی رستوران و یا فست فود
3. برآورد صحیحی از هزینه ها و سرمایه مورد نیاز
4. نقش مهم تبلیغات
5. هرگز ارزان نباشید
6. انتخاب یک سرآشپز با تجربه و حرفه ای

راه اندازی بدون شکست یک رستوران

 

فیدیلیو : رستوران‌تان را با اشتیاق مدیریت کنید


با وجود اینکه در مطلب شماره قبل صحبت از کار سخت و ساعات کاری مدیر رستوران صحبت کردیم، باید در نظر داشته باشید که یکی از مواردی که علاوه بر سخت‌کاری مورد نیاز است، کار با اشتیاق است. اگر اشتیاق در کار رستوران نباشد، یک مدیر ظرف مدت کوتاهی بخاطر حجم بالای کار، ساعات کاری زیاد و مشکلاتی که هر روز بروز می‌کند؛ خسته می‌شود و اگر کار را رها نکند، بدون شک آنرا با کیفیت کمتری دنبال می‌کند. پس در نظر داشته باشید که مدیریت یک رستوران بدون اشتیاق واقعی به کاری که در حال انجام است خوب از آب در نمی‌آید.

 

رقبایتان را زیرچشم داشته باشید


یکی از نکات مدیریتی که بسیار حائز اهمیت است، نگاه تبدیل تهدید به فرصت است. اگر یک مدیر بتواند تهدیدات پیرامون خود را به فرصت تبدیل کند، بدون شک یکی از عناصر اصلی موفقیت را خواهد داشت. برای مثال، وجود رستوران‌هایی که در اطراف رستوران شما و در شعاع 2 کیلومتری رستوران شما واقع شده‌اند، می‌تواند شانسی برای شما باشد. اما چطور!؟

 

 • یک مدیر حرفه‌ای رستوران، می‌بایست شش‌دانگ حواسش را به کار رقبایش باشد!

او می‌بایست نه تنها کار رستوران‌های هم‌قد و قواره خودش را زیر ذرّه‌بین قرار دهد، بلکه بایستی کار بقیه رستوران‌های هم‌جوار که حتی ممکن است از لحاظ سطح خدمات در رده پایین‌تر و بالاتری نیز قرار دارند را هم مورد توجه قرار دهد. البته سطح میزان این توجه متناسب با کلاس رستوران است. برای مثال یک رستوران سطح بالا با سرویس فرانسوی (fine dining) کار زیادی به کبابی بیرون‌بر یک کیلومتر آنطرف‌تر ندارد. اما باید در نظر داشت که توجه دائمی به رقبا و یا حتی به ظاهر رقیببان و فراتر از آن، رستوران‌های تازه‌تأسیسی که در نزدیکی رستوران شما راه‌اندازی شده‌اند، بسیار مهم است. حال یک مدیر خوب چگونه باید از تهدید تازه‌واردین بهره‌برداری کند. پاسخ روشن به این پرسش این است: متمایز باشد و تمایزتان را حفظ کنید!

 

 • بنشینید و فکر کنید ، شما مدیر رستوران هستید، بین شما و رقبایتان چه فرقی است؟

بین منوی شما، آشپز شما، سرویس و میزبانان شما با رستوران‌های رقیب همجوار چه تفاوت‌هایی وجود دارد؟ این تمایزات را هر چه که هست و هر کدامشان که باعث می‌شود مشتری شما را انتخاب کند، روی کاغذ بنویسید و برای بهبود و پر رنگ کردن آن گام بردارید. مانندِ این که شما یک غذای خاص و خوشمزه دارید، بر روی آن تمرکز کنید، در تبلیغات‌تان به آن اشاره کنید، از آن بسیار یاد کنید و به میزبانان سفارش کنید آنرا به مهمانان توصیه کنند.
حال اگر تمایز بارزی نیافتید باید چه کار کرد؟ خوب کارتان درآمده! باید این بار اساسی فکر کنید و برعکس عمل کنید. یعنی ببینید رقبایتان چه مشکلاتی دارند، آن مشکلات را در رستوران خود به مزیت‌تان تبدیل کنید. مثلاً اگر میزبانان رستوران رقیب شما اخمو و ناکارآمد هستند، میزبانان حرفه‌ای و خوش‌برخورد استخدام کنید و بکار بگیرید. اگر بیشتر روی این قضیه وقت بگذارید و فکر کنید، به نتایج جالبی می‌رسید. خوب از تمام این بحث این طور باید نتیجه گرفت که به رقبایتان به جای تهدید به چشم فرصت نگاه کنید. فرصتی که باعث می‌شود شما مزیت‌های خود را توسعه دهید و بر روی تمایزات‌تان تمرکز کنید.

 

حواستان به اقتصاد باشد


یکی از مواردی که یک مدیر رستوران باید به آن توجه داشته باشد، در نظر داشتن مسائل اقتصادی حاکم بر جامعه است. درست که اقتصاد جامعه خارج از کنترل مدیر رستوران است اما توجه به میزان تورم، بودجه خانوار، خرج‌کرد مردم و سایر فاکتورهای اقتصادی می‌تواند زمینه‌ساز درست‌اندیشی مدیر نسبت به کار باشد. برای مثال، در شرایط تورمی، توجه به مفهوم کنترل هزینه (cost control)  بیش از پیش مشخص می‌شود.

 

مدیریت، مدیریت، و باز هم مدیریت


در نظر بگیرید، شما مدیر هستید، مدیریت دستور دادن نیست، مدیریت تدبیر به خرج دادن و رهبری است. پژوهش‌ها نشان داده است که مهمترین عامل موفقیت یک رستوران «مدیـریـت» است. درست است که در نگاه اول این نکته بدیهی بنظر می‌رسد، اما توجه به  ریزه‌کاری‌ها و علم مدیریت در عمل، رستوران شما را به سمت موفقیت سوق می‌دهد.  صنعت رستوران‌داری موقعیت‌های بیشماری را برای پیشرفت و موفقیت در اختیار شما قرار می‌دهد. همیشه‌ کلی رستوران با ایده و مفهومی جدید در حال راه‌اندازی است، و داستان موفقیت رستوران‌ها حتی در مکان‌های دور از توده‌های رستورانی به گوش می‌رسد. البته باز باید در نظر گرفت که از هر 4 رستوران، یک همان سال اول بسته می‌شود! پس با چشم باز در این صنعت وارد شوید و تلاش و دانش را چراغ راهتان کنید.


گزیده ای از مواردی که توسط شرکت ری جهت راه اندازی رستوران ، فست فود و یا کافی شاپ شما صورت می گیرد ، به شرح زیر می باشد :
 • انتخاب محل مورد نظر جهت راه اندازی رستوران و یا فست فود
 • تهیه و تدوین برنامه استراتژیک جهت رستوران و فست فود
 • طراحی پلن (چیدمان) و تجهیزات آشپزخانه مناسب با در نظر گرفتن اصول استاندارد
 • طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی، نور پردازی متناسب با سبک رستوران و فست فود
 • ارائه منو غذایی مناسب با متد روز آشپزی و قیمت گذاری نهایی با توجه به کاست (هزینه ها)
 • برآورد هزینه راه اندازی رستوران و یا فست فود به شکل کامل و با در نظر گرفتن تمام جزئیات
 • خرید تجهیزات سالن(میز و صندلی مناسب، خرید ظروف با توجه به منو و سبک های پذیرایی)
 • گزینش و استخدام کارکنان مناسب
 • آموزش مدیریت برای بالا بردن راندمان کار
 • آموزش تخصصی پرسنل در بخش آشپزخانه و سالن
 • آموزش کامل منوها (طبخ غذا، سس ها، سوپ، سالاد، پیش غذا، دسر، نوشیدنی ها )
 • تهیه و تنظیم چارت سازمانی و آیین نامه انظباطی
 • تهیه نرم افزار مورد نیاز فروش برای رستوران و فست فود

 

برآورد هزینه های راه اندازی رستوران

محاسبه کلیه هزینه های ثابت و جاری پروژه

کلیه هزینه های مربوط به راه اندازی رستوران ، فست فود ویا کافی شاپ اعم از هزینه های ثابت مانند اجاره ، بیمه ، مجوز ، تأمین نیروی انسانی و همچنین هزینه های متغیر مانند آب ، برق و مواد غذایی ، می بایست به طور دقیق برای مدت یک سال تخمین زده شوند و در طرح کسب و کار شما لحاظ شوند ، سپس این هزینه ها باید با سرمایه شما مقایسه گردند.

پیش بینی یک چشم انداز یک ساله

باید توجه داشته داشت که برای راه اندازی رستوران باید سرمایه شما به گونه ای باشد که علاوه بر هزینه های اولیه ، سرمایه در گردش لازم برای حداقل ۶ الی ۹ ماه را در ابتدای کار داشته باشید.

انتخاب گزینه صحیح جهت تأمین کسری بودجه اولیه خود

هزینه های اولیه بسیار زیادی جهت راه اندازی رستوران ، فست فود و کافی شاپ وجود دارد (طراحی و دکوراسیون ، خرید تحهیزات ، تبلیغات و …) که ممکن است سرمایه شما توانایی پوشش همه ی آن ها را نداشته نباشد ، بعد از تخمین این هزینه ها و مقایسه آن با سرمایه شما ، مشخص می شود که شما چه مقدار سرمایه کم دارید که برای پوشش این مقدار چندین راه پیش رو خواهید داشت ، برای مثال شما می توانید از بانک ها وام بگیرید ، از دوستان و آشنایان خود مبلغی را قرض کرده و یا با شخص یا اشخاصی مشارکت کنید.

محاسبه دقیق سود و زیان گزینه انتخابی

تمامی این گزینه ها باید به درستی مورد محاسبه قرار گیرند و بهترین آنها انتخاب گردد. توجه به این موضوع که در صورت دریافت وام از بانک ، بهره آن چه مقدار خواهد بود و در چه مدت زمانی باید آن را برگردانید؟ و همچنین ، در صورت مشارکت با سایر افراد سود خالص شما به چه نسبتی تقسیم خواهد شد؟ بسیار حیاتی بوده و نقشی تعیین کننده در موفقیت شما و کسب کارتان خواهد داشت.

 

گزیده ای از هزینه های رایج جهت راه اندازی رستوران ، کافی شاپ ، فست فود و فودکورت توسط شرکت ری برای شما فراهم آورده شده که در زیر به معرفی آنها میپردازیم :
 • تأمین امنیت قرارداد اجاره و هزینه های قانونی
 • گواهی بهداشت و ایمنی
 • بیمه
 • تعمیر و آماده سازی مکان رستوران
 • تجهیزات آشپزخانه
 • استخدام کارکنان و لباس
 • مبلمان،دکور و تبلیغات
 • تأمین موجودی اولیه مواد غذایی
 • راه اندازی بخش بازاریابی
 • و همچنین هزینه های دیگر که ذکر تمامی آنها از حوصله این بخش خارج می باشد
جمع بندی

توجه به تمامی هزینه های ذکر شده ، کمک شایانی در جمع بندی طرح کسب و کار شما و تبدیل آن به یک طرح شفاف و واقع بینانه خواهد کرد.


نتیجه گیری

اگر رویای راه اندازی رستوران و یا فست فود موفق را برای سالها در ذهن خود می پرورانید و تجربه ی لازم را در این زمینه ندارید ، شاید وقت آن رسیده است که بنشینید و یک نقشه برای کسب و کارتان بکشید و با یک تصمیم گیری صحیح و بجا و همچنین استفاده از تجارب موفق راه اندازهای برجسته رستوران ، فست فود و کافی شاپ های کشور جهت برون سپاری کلیه امور لازم به این اساتید و تیم حرفه ای آنها (جهت راه اندازی و تجهیز مجموعه شما از صفر تا صد) ، نه تنها سبب رساندن ریسک شکست کسب و کار خود به نزدیک صفر شده اید بلکه موجب تحقق رویای خود نیز خواهید شد.


گـــــزیده ای از مشــــــتریان ما در زمینه راه اندازی رستوران ، فست فود ، کافی شاپ و فودکورت


رستوران نارون نیاوران
رستوران دریای هتل قصرمشهد
رستوران هتل شایگان کیش
رستوران هتل شایگان کیش
رستوران مسینه بزرگمهر
رستوران پدر سالار فشم
رستوران داریان مجتمع سیتی سنتر اصفهان
کبابی نو مجتمع پالادیوم زعفرانیه
فست فود لمزی تجریش
رستوران فانوس ساری


گزیده ای از فیلم آموزش راه اندازی رستوران توسط دکتر عارف حکیمی

جهت مشاهده فیلم کامل آموزش راه اندازی رستوران توسط دکتر عارف حکیمی کلیک نمایید.

مقــــالـه های مـــــرتبط در زمینه راه اندازی رستوران ، فست فود ، کافی شاپ و فودکورت

 
error: اجازه کپی کردن ندارید!! متأسفم